Tesla este acum mai aproape de Apple decat de Volkswagen

Capitalizarea firmei de autovehicule americane a depasit 100 de miliarde de dolari. Pietele bursiere saluta astfel acest progres tehnologic in domeniul masinii electrice si conectate dupa cum observa si Jean-Michel Bezat, un jurnalist economic la Monde.

Pierderi si profit. In cadrul Forumului economic mondial de la Davos (Elvetia), miercuri, 22 ianuarie, Donald Trump a distribuit lucrurile bune si lucrurile mai putin bune adunate de-a lungul vremii de Tesla. Boeing, ramas la sol timp de mai bine de 10 luni dupa doua prabusiri (346 de morti) este o mare dezamagire. Tesla si fondatorul sau nu s-au lasat insa batuti dupa aceste declaratii.

Donald Trump a subliniat ca Elon Musk este unul din marile noastre genii subliniind ca, capitalizarea firmei californiene de automobile a reusit sa treaca de bara de 100 de milioane de dolari (90 de miliarde de euro) pe Wall Street. Chiar daca este inca departe de Toyota si a sa suma de 203 miliarde, o depaseste pe cea obtinuta de Volkswagen, numarul 1 mondial in ceea ce priveste inmatricularile dar si pe cea obtinuta de General Motors si a lui Ford reunite.

Vezi si:  Raport OECD – companiile au profit suficient incat sa mareasca salariile

Cine si-ar fi imaginat acest lucru in mai 2019, atunci cand Tesla avea profit de doar 40 de miliarde si abia reusea sa raspunda la comenzi pentru Model 3 ?

Este o afacere excelenta pentru d-l Musk care va ajunge la suma de 346 de milioane de dolari asta daca Tesla reuseste sa ramana la acest nivel timp de minim 6 luni. Un simplu bonus pentru un sef de companie, Forbes estimand averea acestuia la 32 miliarde de dolari. Este aceasta o afacere buna pentru Trump ? Acesta a dat asigurari ca Tesla va construi o uzina mare in SUA care se va adauga site-ului istoric Nevada.

Observând evoluția Tesla, este fascinant cum o companie relativ tânără a depășit în capitalizare giganți industriali consacrați. Acest lucru sugerează că inovațiile și concentrarea pe vehicule electrice și conectivitate digitală au un impact profund asupra pieței auto globale. Experiența ne învață că, prin perseverență și viziune, chiar și cele mai ambițioase obiective pot fi atinse, inspirându-ne să nu subestimăm niciodată puterea inovației și a viziunii pe termen lung. Așadar, în viața de zi cu zi, poate ar trebui să ne amintim că adaptabilitatea și îndrăzneala pot transforma provocările în oportunități uriașe.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *